Witamina D – wszystko co powinniśmy o niej wiedzieć

Witamina D to bardzo ważna witamina z tego względu, że bierze udział w wielu procesach w ludzkim organizmie. Do najważniejszych zadań należy jednak wspomaganie wchłaniania wapnia oraz fosforu, co ma niezwykle ważny wpływ na prawidłowy rozwój kości u małych dzieci i dobrą kondycję kości u dorosłych. Jest również jedną z tych witamin, która pozwala unikać niektórych dolegliwości. Redukuje prawdopodobieństwo wystąpienia alergii, cukrzycy i niektórym chorobom serca. Można zatem śmiało powiedzieć, że jej obecność jest niezbędna. Co warto wiedzieć?

Możliwości witaminy D

Jej głównym zadaniem jest przede wszystkim podtrzymanie równowagi wapniowo-fosforanowej, co w praktyce oznacza, że dzięki jej obecności wapń i fosfor znacznie sprawniej będą się wchłaniać. Sam proces jest istotny, ponieważ jego prawidłowy przebieg i regularne dostawy związku umożliwiającego sprawne działanie mają wpływ na rozwój oraz wytrzymałość kości. Odpowiednia ilość witaminy D sprawia, że kości są mniej łamliwe i tym samym o wiele mocniejsze. Warto również dodać, że związek ten ma również swój udział w pracy układu odpornościowego. Wspomaga go, ale wpływa również korzystnie na układ nerwowy oraz endokrynologiczny.

Zdrowie. Niedobór – skąd się bierze i jaki może mieć wpływ?

Warto mieć świadomość tego, że witaminę D pozyskuje się przede wszystkim pod wpływem promieniowania UVB. Nie bez powodu mówi się zatem, że jest to słoneczna witamina. Faktycznie, do jej wytworzenia słońce jest wprost niezbędne. Wówczas dochodzi do syntezy skórnej, a organizm wytwarza potrzebną dawkę tego związku. Można z łatwością odnotować znacznie lepsze samopoczucie w okresach słonecznych i trzeba podkreślić, że rola witaminy D jest w takich dniach nieoceniona. Niedobór może z kolei wynikać z braku słońca. To właśnie w okresie jesienno-zimowym obserwujemy coś na wzór spadku samopoczucia. Wynika to najprawdopodobniej z tego, że organizm w takich okresach nie jest w stanie wytworzyć odpowiedniej ilości tego związku. Powodem niedoboru może być również coraz częstsze i gęstsze zanieczyszczenie powietrza oraz regularne korzystanie z kremów z filtrami ochronnymi. Objawy niedoboru mogą być różne, ale do najczęstszych należy zaliczyć znacznie większe przemęczenie, bezsenność, bóle mięśni oraz bóle kości.

Przedawkowanie witaminy D – objawy

W okresie jesienno-zimowym zaleca się suplementowanie tej witaminy, aczkolwiek trzeba mieć na względzie fakt, że zbyt duże dawki mogą prowadzić do hiperwitaminozy, czyli przedawkowania konkretnej witaminy. Faktem jest, że w przypadku witaminy D dosyć trudno o taką sytuację, ponieważ jej nadmiary są automatycznie wydalane z organizmu. Nie oznacza to jednak, że nie da się w tej materii przegiąć. Dla chcącego nic trudnego. Umiar również w tym przypadku powinien być naszym najlepszym doradcą, a przede wszystkim powinny nimi być zalecenia lekarza. Jeżeli zdarzy nam się przyjąć zbyt duże dawki tego związku chemicznego, to musimy być gotowi na objawy nadmiaru w postaci senności, bólu głowy, dezorientacji i solidnego osłabienia. Ludzie, którzy przekroczyli zalecaną dawkę znacznie częściej również oddają mocz. Każdy suplement z witaminą D należy skonsultować ze specjalistą i dowiedzieć się, czy jest odpowiedni. Dawkowanie w każdym przypadku może być nieco inne. Osoby zmagające się z nadwagą będą musiały przyjmować niemal podwójną dawkę uważaną za standardową. Inaczej również będzie przebiegała suplementacja witaminy D w przypadku kobiet w ciąży. W tym wypadku również najważniejsza jest decyzja lekarza, który wskaże, na co można sobie pozwolić i w jakich ilościach. Choć występuje jako pomocnik w leczeniu konkretnych chorób, to jednak przed rozpoczęciem suplementacji warto uwzględnić własne jednostki chorobowe, jeżeli takowe występują. Nie należy ustalać dawki samodzielnie.